Eliška Šándorová Rôzne

Tip na výlet: Osviežte sa v geotermálnej vode či prejdite po osvetlenej cyklotrase

Letná turistická sezóna v rekreačnej oblasti Kurinec sa oficiálne začne v piatok 15. júna, kedy bude do prevádzky uvedené tamojšie kúpalisko s geotermálnou vodou.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Osviežte sa v geotermálnej vode či prejdite po osvetlenej cyklotrase
Zdroj: TASR

Ak hľadáte tip na výlet s celou rodinou, za polhodinku od Lučenca si môžete dopriať tohtoročnú letnú novinku. Kúpalisko Kurinec štartuje letnú sezónu. Žiaľ, nateraz bez očakávaného toboganu, informoval primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko.

„Niektorí ľudia nám vyčítajú, že už bolo dobré počasie a kúpalisko mohlo už byť otvorené. Na druhej strane však treba brať do úvahy aj to, že plavčíkov tam presúvame z krytej plavárne. Na týždeň alebo dva preto nebudeme prijímať ďalších ľudí,“ zdôvodnil Šimko.

Nový tobogan

Jednou z noviniek aktuálnej sezóny mal byť podľa pôvodných plánov nový tobogan. „Rokoval som s dodávateľom, ktorý ho už vyrába. Bude to nádherný tobogan, zrejme ho však už nestihneme nainštalovať do letnej turistickej sezóny, ale až na jeseň,“ konštatoval primátor s tým, že tobogan tak bude k dispozícii až budúcu sezónu.

Naopak, potvrdenou novinkou je podľa jeho slov nové, výkonnejšie čerpadlo v geotermálnom vrte, ktoré zvýši jeho výdatnosť z 11,5 litra za sekundu na zhruba 18 až 22 litrov.

To umožní rýchlejšiu výmenu vody v bazénoch a nezopakuje sa situácia z minulých rokov, kedy sa stávalo, že počas jedného dňa v týždni nemohol byť niektorý z bazénov v prevádzke pre napĺňanie vodou.

Osvetlená cyklotrasa

„Toto nové čerpadlo zabezpečí, že v bazénoch bude voda vždy. Zároveň sme ho posunuli o 80 metrov hlbšie, vďaka čomu by mohla byť o niečo teplejšia. Prax je taká, že každých sto metrov hĺbky pridá na teplote vody zhruba tri stupne, takže u nás by sa mohla zvýšiť teplota z doterajších 31,5 stupňa na zhruba 33,“ vysvetlil Šimko.

Novinkou je aj osvetlenie časti cyklotrasy, ktorá na Kurinec vedie priamo z mesta.

„Dáme tam časovač a v letných mesiacoch osvetlenie zapneme od deviatej večer do polnoci, aby sa ľudia na bicykloch, korčuliach či peši mohli presúvať do mesta,“ avizoval primátor s tým, že zvyšok noci bude osvetlenie vypnuté, keďže ide o málo frekventované miesto mimo intravilánu.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie