Streda 24. júl 2019 Vladimír  20 °C
Rôzne

Tipy na víkend: Novohrad poodhalí sakrálne umenie a históriu vzniku obkladačiek

Pred nami je víkend a ak nemáte program, môžete sa vybrať ne pešiu vedenú túru, navštíviť kino či obdivovať sakrálne umenie.

Ilustračný obrázok k článku Tipy na víkend: Novohrad poodhalí sakrálne umenie a históriu vzniku obkladačiek
Zdroj: pixabay

Víkend začína výstavou venovanou 40. výročiu začatia výroby obkladačiek na Slovensku. Vernisáž výstavy bude spojená so spomienkovým stretnutím k výročiu začatia výroby obkladačiek na území Slovenska, s dôrazom na výrobu vo Vidinej.

Výstava predstaví prierez výrobného sortimentu bývalých závodov na výrobu obkladačiek v Novohrade. Na stretnutí odznejú príspevky venované histórii a výrobe. Miesto a čas: Lučenec, Novohradské múzeum a galéria, piatok o 16:00 hod.

Kino Apollo premieta v piatok o 17:00 hod film Studená vojna. Ultimátne love-story odohrávajúce sa na pozadí studenej vojny. O 19:00 hod môžete vidieť Siedmu pečať. Boha volá, vzýva, ale z temnôt sa nikto neozýva. Inšpiráciu k tvorbe tejto snímky našiel Ingmar Bergman vo filmoch Akira Kurosawu, ktorého bol veľkým obdivovateľom.

Film je zaradený v zozname „najvýznamnejších filmov“, ktorý vydal Vatikán v roku 1995 na prianie pápeža Jana Pavla II. Nachádza sa v kategórii filmov, ktoré sú významné svojou umeleckou hodnotou.

Jesenná túra

Z. p. o. Geopark Novohrad-Nógrád a Novohradské turisticko-informačné centrum organizujú vedenú pešiu túru, ktorá sa uskutoční v sobotu 13. októbra 2018 na trase Tachtianska diatréma – Veľká pivnica – Potok Gortva – Arintó – Vodná nádrž Tachty – Rozhľadňa Tomášovský vrch – Obec Tachty. Túru vedie Alexander Ádám a Roland Kovács. Viac info nájdete TU.

Sakrálne umenie

Radnica Lučenec – Mestské múzeum Lučenec pozývajú v sobotu 13. októbra o 17:00 hod na výstavu. Neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva sú svetské a cirkevné stavby, výtvarné a remeselné diela, archeologické náleziská, technické pamiatky a pamätné miesta, ktoré spoluvytvárajú pamiatkový fond Slovenskej republiky. Cirkevné, sakrálne pamiatky zaujímajú v rámci pamiatkového fondu významné miesto nielen množstvom, ale aj historickou a výtvarnou hodnotou.

Výstava „Mysterium fidei – Sakrálne umenie v Novohrade“ prináša stručný prehľad známych i menej známych diel a predmetov dotvárajúcich interiéry rímskokatolíckych, evanjelických a reformovaných kostolov historického Novohradu. Najstaršie zachované umelecké diela sú spojené s výstavbou kostolov v Starej Haliči, Ľuboreči a Cinobani – Turíčkach.

Vstup je voľný. Výstavu budete môcť navštíviť až do 20. októbra, inštalovaná bude vo výstavnej sieni Mestského múzea Lučenec/Radnici na ul.Dr.Herza.

Beseda o zdraví

Po víkende to môžete naštartovať zdravo! Beseda o zdravom životnom štýle s Marcelou Laiferovou bude v pondelok 15. októbra o 14:00 hod v Kine Apollo.

Mesto Lučenec a Europe Direct pozývajú na besedu o zdravom životnom štýle s Marcelu Laiferovou. Po besede bude nasledovať koncert s autogramiádou. V rámci podujatia „Aktívni seniori v Európe“. Vstup zdarma.

Ilustračné foto, pixabay

Zdroj: lucenec.dnes24.sk