Ilustračný obrázok k článku Tisíce ľudí naleteli HOAXU o vojenskom presune: Pravda pritom leží v Banskobystrickom kraji
Zdroj: TASR/AFP

Tisíce ľudí naleteli HOAXU o vojenskom presune: Pravda pritom leží v Banskobystrickom kraji

Slovenská vojenská technika sa nepresúvala na východ, ale na stredné Slovensko. Kam mala namierené?

Krimi
Krimi

Tisíce ľudí naleteli HOAXU o vojenskom presune: Pravda pritom leží v Banskobystrickom kraji

Slovenská vojenská technika sa nepresúvala na východ, ale na stredné Slovensko. Kam mala namierené?

Ilustračný obrázok k článku Tisíce ľudí naleteli HOAXU o vojenskom presune: Pravda pritom leží v Banskobystrickom kraji
Zdroj: TASR/AFP

Fotografie, ktoré sa v apríli 2021 šírili na Facebooku, zdieľali okrem viac ako 6-tisíce Slovákov aj viaceré ruské médiá. Na fotografiách z nitrianskej vlakovej stanice sú zachytené obrnené transportéry 12. mechanizovaného práporu Ozbrojených síl (OS) Slovenskej republiky smerujúce na pravidelné a viac ako rok plánované cvičenie v Centre výcviku Lešť. Presun techniky teda nijako nesúvisel so zvýšeným napätím v rusko-ukrajinských vzťahoch, ako tvrdili zavádzajúce facebookové príspevky. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Pravda v Banskobystrickom kraji

Ministerstvo obrany SR informovalo o plánovanom železničnom presune techniky OS SR od 12. do 18. apríla na trase Nitra – Sása-Pliešovce ešte 9. apríla 2021. Podľa zistení AFP patrí technika OS SR a nejde o žiadne zahraničné vojenské vozidlá. Ide o bojové vozidlá pechoty BVP-2, obrnené transportéry OT-90 a mobilné protilietadlové systémy 2K12 Kub. Technika patrí do výzbroje 12. mechanizovaného práporu Nitra a nitrianskej Protilietadlovej raketovej brigády.

MO SR pre AFP potvrdilo, že v danom období dochádzalo k presunom techniky zo železničnej stanice v Nitre do stanice Sása-Pliešovce, odkiaľ sa táto technika presúvala do priestorov Centra výcviku Lešť.

To sa však nenachádza na východe Slovenska, ale medzi Zvolenom a Lučencom. Účelom presunu bolo dlhodobo plánované preverenie spôsobilostí protivzdušnej obrany OS SR práve v Lešti.

„Sústredená príprava Protilietadlovej raketovej brigády Vzdušných síl SR v Centre výcviku Lešť bola plánovaná viac než rok, a preto nemôže byť v žiadnom prípade považovaná za reakciu na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na východe Ukrajiny,“ uviedlo MO SR pre AFP.

Ďalšie aktuálne správy

Hybridný novinár

Pri dohľadávaní zdroja zavádzajúcich tvrdení AFP zistila, že vopred ohlásený presun slovenskej vojenskej techniky v rámci slovenského územia vzbudil pozornosť aj v ruských médiách. O presune informoval na sociálnej sieti Telegram ruský novinár Alexandr Koc, reportér denníka Komsomoľskaja pravda. Ten v príspevku, ktorý zverejnil len pár hodín po slovenských facebookových príspevkoch, napísal: „Kto to máte najbližšie, poproste CNN, Sky News alebo ARD, nech sa spýtajú Slovákov, prečo prepravujú vojenskú techniku smerom na východ po železnici.“ Jeho príspevok prebrali viaceré ruskojazyčné médiá ako rusdialog.ru a tsargrad.tv, alebo stránky liganews.net či ua-reporter.com.

Koc je vedený v databáze Putin’s List ako „propagandista“ a „hybridný novinár“. Databáza spadá pod Free Russia Forum, platformu založenú bývalým šachistom Garrim Kasparovom a opozičným politikom Ivanom Ťutrinom.

Ukrajinská fact-checkerská organizácia StopFake.org, ktorá je rovanko ako AFP signatárom International Fact-checking Network, o Kocovi písala ešte v roku 2017, keď šíril dezinformácie o propagandis­tických letákoch, ktoré mali ukrajinské letecké jednotky zhadzovať v Donbase.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Banskobystrického kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín