Kultúra

Továrenské prostredie pretavené do umenia: Výstava v múzeu predstaví tvorbu B. Bacskaiho

Vystavené diela budú doplnené osobnými predmetmi a fotografiami z umelcovho rodného domu, ktoré zapožičala obec Prša.

Ilustračný obrázok k článku Továrenské prostredie pretavené do umenia: Výstava v múzeu predstaví tvorbu B. Bacskaiho
Zdroj: TASR

Výber z tvorby výtvarníka Bélu Bacskaiho predstaví pripravovaná výstava, ktorú otvoria 15. augusta o 16.30 h v Hradnom múzeu Fiľakovo (HMF) v okrese Lučenec.

Ako informovala jej kurátorka Andrea Németh Bozó, vystavené budú diela zo zbierok HMF a Novohradského múzea a galérie v Lučenci. Doplnené budú osobnými predmetmi a fotografiami z umelcovho rodného domu, ktoré zapožičala obec Prša.

Akvarely a olejomaľby

„Vo svojej tvorbe sa Bacskai prvotne inšpiroval rodnou krajinou, v ktorej bola zakorenená celá jeho podstata, a ktorá mu slúžila k vytvoreniu maliarskeho rukopisu, dosahujúceho vysokú výtvarnú úroveň. Do podstaty krajiny najintenzívnejšie vnikol v posledných rokoch svojho života. Svedčia o tom jeho akvarely a olejomaľby,“ uviedla kurátorka.

Ďalšiu kategóriu podľa nej tvoria obrazy s pracovnými námetmi z továrenského prostredia, ktoré znamenali pre umelca výzvu. „Aj v tejto téme dosiahol výrazné výsledky, najmä v štylizovaní tvarov a zachytení dynamiky pohybov,“ dodala.

Kovosmalt ako inšpirácia

Béla Bacskai sa narodil v roku 1935 v Prši. Akademické vzdelanie nadobudol na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v odbore monumentálnej maľby.

Svoj život prežil v novohradských a gemerských dedinách – v Prši, Novej Bašte a Husinej, kde v roku 1980 aj zomrel. Vo Fiľakove určitý čas pracoval v závode Kovosmalt ako kovomodelár a kovolejár a práve toto obdobie ho inšpirovalo namaľovať množstvo obrazov s pracovnými výjavmi.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie