Správy

Unikátny nález na Fiľakovskom hrade: Našli sa ľudské pozostatky

Po otvorení jednej sondy objavili kosti minimálne štyroch ľudí, Nájdené artefakty budú podliehať ďalšiemu skúmaniu.

Ilustračný obrázok k článku Unikátny nález na Fiľakovskom hrade: Našli sa ľudské pozostatky
Zdroj: Mesto Fiľakovo

Ľudské pozostatky sa podarilo nájsť archeológom na Fiľakovskom hrade v okrese Lučenec v rámci nedávneho archeologického výskumu, ktorý bol súčasťou prác počas aktuálnej revitalizácie hradného areálu a jeho podhradia. Informovala o tom riaditeľka Hradného múzea Fiľakovo Viktória Tittonová.

„Na dolnom hrade sme našli ľudské pozostatky. Otvorili sme preto jednu sondu a zistili sme, že sa tu nachádzajú kosti minimálne štyroch ľudí,“ priblížila riaditeľka s tým, že nájdené artefakty budú podliehať ďalšiemu skúmaniu.

Dodala, že otvorenie turistickej sezóny na hrade sa v tomto roku posunulo z marca na začiatok júla, pričom dôvodom bola okrem koronakrízy aj realizácia rozsiahlych stavebných prác. „V rámci cezhraničného projektu INTERREG sme v tomto roku vymenili strechu na Bebekovej bašte, počas posledných dní dostala strechu aj delová bašta a prístupovú cestu do areálu, ktorá bola doposiaľ iba vysypaná štrkom, sme vyložili čadičom,“ vymenovala Tittonová.

Mimo spomínaného veľkého projektu sa uskutočňujú podľa nej na hrade paralelne ďalšie menšie projekty. Jeden z nich je zameraný na sprístupnenie delostreleckých pozícií na strednom hrade, dotáciu naň dostalo mesto od ministerstva kultúry. „Na to nadväzuje náš vlastný múzejný projekt podporený dotáciou z kraja. Súvisí s umiestnením odvodňovacích drenáží na strednom hrade,“ uzavrela riaditeľka.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie