Správy

Už nebudú pod holým nebom: Vo Fiľakove otvorili dlhoočakávanú tržnicu, FOTO

Vo Fiľakove má tradícia trhov stáročia dlhú históriu. Doposiaľ sa však organizovali pod holým nebom na Trhovej ulici.

Ilustračný obrázok k článku Už nebudú pod holým nebom: Vo Fiľakove otvorili dlhoočakávanú tržnicu, FOTO
7
Galéria

Fiľakovské predvianočné obdobie sa nieslo v ešte slávnostnejšom duchu ako obvykle. V piatok 13. decembra primátor mesta Attila Agócs spolu s podpredsedom parlamentu Bélom Bugárom a ministrom dopravy Árpádom Érsekom odovzdali do užívania novú mestskú tržnicu. Vo Fiľakove ide o prvú stavbu podobného charakteru, v prevádzke bude celoročne, informovala hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová.

Pod holým nebom

Vo Fiľakove má tradícia trhov stáročia dlhú históriu. Doposiaľ sa však organizovali pod holým nebom na Trhovej ulici. Nové vedenie mesta si po nástupe do funkcie v roku 2014 určilo za jednu z priorít výstavbu novej krytej tržnice.

Po približne tri roky trvajúcich prácach na príprave projektu a na jej výstavbe sa z nej miestni môžu tešiť od uplynulého piatka. „Nová mestská tržnica je druhou verejnou budovou, ktorá bola v meste postavená od Nežnej revolúcie. Vytvorili sme vďaka nej kultúrnejšie prostredie pre tých obyvateľov mesta a mikroregiónu, ktorí predávajú prebytky z vlastného hospodárenia a tiež pre kupujúcich, ktorí uprednostňujú výrobky lokálnej produkcie. Lokálnych producentov podporíme aj prostredníctvom jednej z predajní, v ktorej budú Verejnoprospešné služby mesta prevádzkovať predajňu regionálnych produktov z územia Novohradu a Gemera,“ povedal primátor Agócs.

Nová tržnica sídli v areáli bývalej základnej umeleckej školy. Má kapacitu pre 32 trhových predajcov a päť miestností pre stále prevádzky.

Celý areál sa nesie v duchu malomestského priemyselného štýlu, typického pre mesto. Nechýba v ňom ani drobná architektúra v podobe fontánky.

Celoročná prevádzka

Nakoľko sa bude tržnica využívať aj na kultúrno-spoločenské podujatia, postavili v nej aj menšie pódium. Otestovali ho hneď počas odovzdávania, prvým podujatím odohrávajúcim sa na tržnici bol v piatok vianočný jarmok.

Pre návštevníkov boli k dispozícii aj nové toalety. Priestor trhoviska je prístupný pre každého, nakoľko je bezbariérový. Areál je sprístupnený z Trhovej ulice i Koháryho námestia.

Výstavba tržnice s celoročnou prevádzkou stála mesto vyše 816-tisíc eur. Samospráva na tento účel využila úver vo výške 300-tisíc eur, z dotácie Úradu vlády SR prostredníctvom Akčného plánu rozvoja okresu Lučenec získala 180-tisíc eur a zvyšných viac ako 336-tisíc eur financovala z vlastných prostriedkov.

Nová tržnica vo Fiľakove
7
Galéria
Zdroj: lucenec.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie