Aktualizované Eliška Šándorová Krimi

V Banskobystrickom kraji bol doslova alkoholický týždeň za volantom, FOTO

Dosť mali aj policajti v celom Banskobystrickom kraji, ktorí uplynulý týždeň pomenovali ako "brutálny". Za volantom sedeli opité hlavy.

Ilustračný obrázok k článku V Banskobystrickom kraji bol doslova alkoholický týždeň za volantom, FOTO
7
Galéria

„Brutálny týždeň“ v našom kraji. Takto ho doslova označili policajti, ktorí za pár dní buď zastavili, alebo asistovali po nehodách opitých vodičov.

„V 25. týždni polícia v Banskobystrickom kraji zistila 59 alkoholov. Z toho jedenásť vodičov bolo obvinených z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Najhorší bol víkend, kedy od piatku večera do nedele obeda 8 vodičov nafúkalo viac ako jedno promile alkoholu. Dvaja vodiči pod vplyvom alkoholu zavinili dopravnú nehodu a 6 boli náhodne zastavení a kontrolovaní policajnou hliadkou,“ informovala Mária Faltániová, hovorkyňa KR PZ v Banskej Bystrici.

Žiaľ, došlo aj k stratám na životoch. Výsledky sú alarmujúce, preto polícia prijala opatrenia, ktoré budú pretrvávať do zlepšenia situácie na našich cestách. Lučencom otriasla piatková havária, pri ktorej zahynuli otec a syn. Vodič auta, ktoré do nich narazilo, nafúkal.

21. 6. 2019

  • o 18.40 hod, 64-ročný muž z Lučenca, v Lučenci spôsobil dopravnú nehodu, 2 mŕtvi, 1 osoba ťažko zranená, 2 osoby ľahko zranené, nafúkal 2,5 promile alkoholu,
  • o 19.54 hod, 33-ročný muž z Dúbravice, kontrolovaný v Banskej Bystrici, nafúkal 1,33 promile alkoholu,
  • o 21.14 hod, 35-ročný muž bytom Nová Ves, kontrolovaný v mieste bydliska, nafúkal 2,33 promile alkoholu,

22. 6. 2019

  • o 1.32 hod, 28-ročný muž z Čekanoviec, kontrolovaný v mieste bydliska, nafúkal 1,35 promile alkoholu,
  • o 15.45 hod, 33-ročný muž z Detvy, vo Zvolene spôsobil dopravnú nehodu, 1 osoba zranená, nafúkal 3,1 promile alkoholu,

23. 6. 2019

  • o 00.18 hod, 42-ročný muž z Detvy, kontrolovaný v Detve, nafúkal 1,65 promile alkoholu,
  • o 8.18 hod, 45-ročný muž z Banskej Bystrice, kontrolovaný v Tajove, nafúkal 1,21 promile,
  • o 10.22 hod, 35-ročný muž z Fiľakova, kontrolovaný medzi Kremnicou a Hornou Vsou, nafúkal 1,52 promile alkoholu.

Foto: KR PZ v Banskej Bystrici

Účastníkmi cestnej premávky sú aj chodci, ktorí musia taktiež dodržiavať pravidlá. Polícia vo videu vysvetľuje, ako správne prechádzať cez priechod pre chodcov.

Nehody v BB kraji v 25. týždni
7
Galéria
Zdroj: YouTube.com

Polícia patrične reaguje

Nekompromisný prístup k narušiteľom cestnej premávky, využívanie hornej hranice sadzieb pokút a maximum policajných zložiek v teréne.

To je časť opatrení, ku ktorým pristúpila polícia v súvislosti s uplynulým tragickým týždňom na cestách a výsledkami následnej policajnej akcie. Opatrenia potrvajú, kým sa situácia v cestnej premávke nezlepší. Na tlačovej konferencii o tom informovali viceprezident Policajného zboru (PZ) Róbert Bozalka a riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Ľuboš Rumanovský.

„Po poslednom týždni sme dospeli do štádia, že prevencia nateraz končí a nastupuje represia voči tým účastníkom cestnej premávky, ktorí si zo zákona o cestnej premávke možno robia trhací kalendár,“ vyhlásil viceprezident PZ Róbert Bozalka. Polícia tak chce predísť predovšetkým zbytočným úmrtiam nevinných osôb na cestách.

Policajti sa budú zameriavať hlavne na kontrolu spôsobu jazdy, rýchlosti a alkoholu za volantom. Ako uviedol Rumanovský, práve nevenovanie sa riadeniu vozidla, napríklad pri telefonovaní, je stále najčastejšou príčinou dopravných nehôd.

„Polícia bude postupovať veľmi nekompromisne, pri prejednávaní priestupkov budeme využívať hornú hranicu sadzieb pokút,“ zdôraznil Rumanovský. Zvýšenú pozornosť budú venovať agresívnym a arogantným vodičom.

Okrem dopravných policajtov sa do akcie zapoja aj príslušníci zo železničnej, poriadkovej, prípadne hraničnej a cudzineckej polície. Rumanovský avizoval aj maximálne využitie technických prostriedkov, napríklad meračov rýchlosti.

Zdroj: lucenec.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie