Správy

V Lučenci nezabudli: Pripomenuli si 69. výročie úmrtia Boženy Slančíkovej-Timravy

Božena Slančíková-Timrava sa narodila v roku 1867 v dedine Polichno. Posledné roky života prežila v Lučenci, kde v roku 1951 zomrela a je pochovaná na miestnom cintoríne.

Ilustračný obrázok k článku V Lučenci nezabudli: Pripomenuli si 69. výročie úmrtia Boženy Slančíkovej-Timravy
Zdroj: wikimedia.com

Samospráva Lučenca si v piatok pripomenula 69. výročie úmrtia spisovateľky Boženy Slančíkovej-Timravy. Na sociálnej sieti o tom informovala primátorka Alexandra Pivková.

„V meste Lučenec si každoročne s úctou pripomíname výročie úmrtia tejto významnej spisovateľky. Na znak úcty nesie jej meno divadlo, gymnázium a celoslovenská súťaž v prednese prózy s názvom Timravina studnička,“ uviedla primátorka.

Dodala, že život a diela Timravy sú úzko zviazané s novohradskými dedinkami Polichno a Ábelová. „Vo svojich dielach verne opísala vrchárske novohradské dediny, ľudí i prírodu. Ľud jej dielam rozumel, boli mu blízke, preto sa stali obľúbenými,“ konštatovala Pivková.

Božena Slančíková-Timrava sa narodila v roku 1867 v dedine Polichno v Lučeneckom okrese. Posledné roky života prežila v okresnom meste, kde v roku 1951 zomrela a je pochovaná na miestnom cintoríne. Medzi jej najznámejšie diela patrí novela Ťapákovci či poviedka Skon Paľa Ročku.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie