Správy

V Lučenci odhalili prvý pamätník príslušníkom bezpečnostných zborov, FOTO

Pamätník príslušníkom bezpečnostných zborov odhalili pred Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Lučenci.

Ilustračný obrázok k článku V Lučenci odhalili prvý pamätník príslušníkom bezpečnostných zborov, FOTO
10
Galéria

Prvý pamätník svojho druhu na Slovensku pripomína všetkých, ktorí za storočie od vzniku prvej Československej republiky položili svoje životy pri ochrane životov a majetku občanov.

Prvý v Lučenci

„Táto myšlienka vznikla vo vedení Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Lučenci. Keďže príslušníci bezpečnostných zborov veľmi často nasadzujú vlastné životy pri výkone služby, takýto pamätník by mal byť určitým vzdaním holdu ich ťažkej a často nebezpečnej práci,“ povedala pre TASR ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD), ktorá pamätník 28. augusta v predvečer celoštátnych osláv 75. Výročia SNP v Lučenci odhalila.

„Očakávam a budem rada, ak aj v iných okresoch takéto pamätníky vzniknú,“ dodala.

Desiatky obetavých

Na pamätnej doske sú vyryté desiatky mien príslušníkov bezpečnostných zborov, ktorí zahynuli na území republiky v rokoch 1918 až 1945. Podľa Jozefa Štaudingera, tajomníka Klubu policajnej histórie z Lučenca, ktorý je tiež jedným z iniciátorov vzniku pamätníka, v budúcnosti pribudne aj ďalšia pamätná doska s menami tých príslušníkov polície, ktorí zahynuli pri výkone svojej práce po roku 1945.

„Všetky tieto mená aj s príbehmi sú už ale dnes uvedené na stránke nášho klubu a záujemcovia sa k týmto informáciám môžu dostať aj pomocou QR kódu, ktorý sa nachádza na pamätníku,“ pripomenul.

Foto: FB Polícia Banskobystrický kraj

V Lučenci odhalili prvý pamätník príslušníkom bezpečnostných zborov
10
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie