Kultúra

V lučeneckom Mestskom múzeu pribudne maketa mesta so vzhľadom z roku 1907

Na turistické i edukačné účely má slúžiť historická maketa Lučenca, ktorá bude zobrazovať vzhľad mesta z roku 1907.

Ilustračný obrázok k článku V lučeneckom Mestskom múzeu pribudne maketa mesta so vzhľadom z roku 1907
Zdroj: Boris Macko

Model v mierke 1:100 s plochou zhruba 18 metrov štvorcových bude inštalovaný v stálej expozícii Mestského múzea, na prízemí bývalej hasičskej zbrojnice.

Zlomové obdobie

„Je to veľká maketa mesta, poníma mesto z roku 1907 s ulicami centra. V tom čase bolo centrum naozaj rozšírené, alebo vlastne bolo centrom celé mesto okrem priľahlých častí. Budeme mať teda možnosť vidieť veľmi detailne, ako vyzeral každý dvor, každá budova, ako chodili ľudia, aké jazdili vozidlá, koče a podobne,“ uviedla pre TASR primátorka Alexandra Pivková, podľa ktorej bude maketa slúžiť ako edukatívna pomôcka pre žiakov i na podporu cestovného ruchu.

Ako vysvetľuje samospráva v dôvodovej správe, vzhľad mesta z roku 1907 vybrali, pretože to bolo zlomové obdobie.

„Bol to posledný rok ‚dedinského‘ vzhľadu ulíc, posledný rok, kedy zhruba dva metre široké chodníky kopírovali uličnú zástavbu (zvyšok ulíc tvorila rôzne široká vozovka s plytkými odtokovými žľabmi). Naposledy sa trhy a jarmoky konali na celej ploche Kubínyiho námestia. Maketou sme chceli priblížiť práve tento moment,“ uvádza sa v správe.

Pomohli staré mapy

Samotný model má byť „zhmotnením“ dobových pohľadníc a fotografií. „Na určenie polôh a rozmerov niektorých dnes už neexistujúcich budov sme použili staré mapy. Rozmery súčasných budov, ktoré existovali už v roku 1907, sme získali priamym meraním a pomocou satelitného merania na internete. Farby budov boli zvolené na základe umeleckej predstavivosti, pretože farebné dobové pohľadnice nie sú hodnoverným dokladom,“ dodáva sa v správe s tým, že pohľadnice boli kolorované ručne a viacmenej podľa vkusu jednotlivých výtvarníkov.

Udržateľnosť prevádzky makety bude Lučenec zabezpečovať z vlastných zdrojov a z rôznych grantov i dotácií.

„Mesto má zabezpečené spolufinancovanie vo výške 11 300 eur formou daru 3000 eur od spoločnosti Spool a 8300 eur ako finančný dar, ktorý sme získali za ocenenie stavba roka 2016,“ konkretizuje samospráva v dôvodovej správe. Maketa by mala byť dokončená a sprístupnená koncom tohto roka, prípadne začiatkom budúceho.

Ilustračné foto, archív: B. Macko

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie