Správy

Včelárom uhynulo vyše 11-tisíc včiel: Produkciu medu to neovplyvní

Ku koncu apríla zaznamenal Slovenský zväz včelárov (SZV) uhynutých 11 115 z celkového počtu 239 049 registrovaných včelstiev, čo je 4,79 %.

Ilustračný obrázok k článku Včelárom uhynulo vyše 11-tisíc včiel: Produkciu medu to neovplyvní
8
Galéria

Stratu včelári nahradia ešte v priebehu tohto roka, informoval v pondelok predseda SZV Milan Rusnák.

„Zaznamenaný úhyn včelstiev pravdepodobne neovplyvní celkovú tohtoročnú produkciu včelích výrobkov a medu, neodrazí sa na množstve vypestovaných plodín a ani na celkovej úrode poľnohospodárskych produktov. Predpokladáme, že zimný úhyn včelstiev sa neodrazí na výške cien medu,“ uviedol Rusnák.

Väčší úhyn včelstiev, do 15 %, zaznamenali včelári na územiach miest a obcí Bratislava, Pezinok, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Dunajská Streda, Galanta, Bátovce, Hurbanovo, Komárno, Nitra, Prievidza, Sereď, Sološnica, Skalica, Šahy, Šaľa, Šurany, Topoľčany, Želiezovce, Giraltovce, Humenné, Lučenec, Sobrance. V ojedinelých lokálnych oblastiach boli úhyny do 20 % z počtu zazimovaných včelstiev.

Včely v zimnom období hynú najmä pre zníženie imunity spôsobené intenzifikáciou poľnohospodárstva, zmenou štruktúry pestovaných plodín, zmenou klímy, extrémami teplôt a zrážok, a taktiež zlými opatreniami pri identifikácii a liečení včelích chorôb.

Foto: ilustračné

Včely
8
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie