Michaela Mozolányová Rôzne

Včely sú najlepším indikátorom čistej prírody: V tejto dedine nášho okresu sa im darí najlepšie!

Včelám veľmi vyhovuje čistá príroda a najmä poľnohospodárstvo bez chemických postrekov. Tvrdí to včelár Zdeno Schon, ktorý v tejto obci okrem medu produkuje výrobky z propolisu, peľu a zo včelieho vosku vyrába aj sviečky...

Ilustračný obrázok k článku Včely sú najlepším indikátorom čistej prírody: V tejto dedine nášho okresu sa im darí najlepšie!
Zdroj: TASR

Zaniknuté priemyselné poľnohospodárstvo vytvorilo v obci Polichno v okrese Lučenec ideálne podmienky pre chov včiel. Využíva ich aj včelár Zdeno Schon z Banskej Bystrice. Ako povedal, so svojou záľubou začínal v Sebechleboch. V súčasnosti okrem medu produkuje výrobky z propolisu, peľu a zo včelieho vosku vyrába aj sviečky.

Včelám veľmi vyhovuje čistá príroda

V minulosti pôsobilo v Polichne 15 až 20 včelárov. V dedine, kde žije 140 obyvateľov sa o dobrú úrodu staralo aj 500 včelích rodín. „Prišiel som sem v roku 2005 a vtedy paradoxne tu nebol ani jeden včelár. Momentálne tu chovám do 125 rodín. Chcel by som však do tých 150 včelstiev. V tejto situácii to prijali aj obyvatelia, pretože včely sa nám postarajú o úrodu v záhradách. Včelám veľmi vyhovuje čistá príroda a najmä poľnohospodárstvo bez chemických postrekov," povedal Schon.

Z vosku vyrába aj sviečky

Včelár si v Polichne zvyčajne pochvaľuje silnú jar. Včely tam produkujú kvalitný kvetový med. „Tento rok bol výnimočný, pretože jar bola studená, daždivá a veterná. Neskôr však ide agátový med, neskôr aj lipa a v lete hlavne medovicový lesný. Keď sme s tým ako rodina začínali, bol to iba med, ktorí nás zaujímal. Dnes sú to však aj produkty z propolisu a peľ. Samozrejme sa nazbieralo aj dosť vosku a robíme aj sviečky. Skúšali sme robiť aj vlastné formy, ale to dielo sa nie vždy podarí, tak ich radšej kupujeme. Dnes je to už možno aj 80 rôznych foriem na sviečky pre každú príležitosť," dodal včelár z Polichna.

Včely v Polichne
3
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie