Vo Fiľakove budú po rokoch znieť tóny maďarskej ľudovej hudby a možno i gajdy

Na Slovensku bola doposiaľ výučba maďarskej ľudovej hudby veľmi zriedkavá. Po dlhých rokoch snaženia sa v južných regiónoch rozoznie tradičná maďarská ľudová hudba.

Ilustračný obrázok k článku Vo Fiľakove budú po rokoch znieť tóny maďarskej ľudovej hudby a možno i gajdy
Zdroj: TASR

V rámci projektu občianskeho združenia Živá tradícia odštartovala na Základnej umeleckej škole vo Fiľakova výučba, ktorá by sa mala rozšíriť aj do ostatných miest v južných regiónoch.

Kým výučba slovenskej tradičnej ľudovej hudby má u nás silné korene, výučba tradičnej muziky národnostných menšín je zriedkavá. Po dlhých rokoch snaženia sa však v južných regiónoch Slovenska už v najbližšom období rozoznie tradičná maďarská ľudová hudba.

Hudobná tradícia

Stane sa tak vďaka projektu občianskeho združenia Živá tradícia. Výučba sa už začala na Základnej umeleckej škole vo Fiľakove, ktorá so združením spolupracuje, a onedlho odštartuje aj v ďalších lokalitách, informovala hovorkyňa Fiľakova Klaudia Kovácsová.

„Sú nimi napríklad Rožňava, Šahy, Šamorín a Svodín. Očakávame, že sa čoskoro ohlásia aj ďalšie mestá a obce. Doposiaľ bolo na okolí problémom zohnať maďarskú ľudovú hudbu. Väčšinou sa musela objednávať na jednotlivé podujatia priamo z Maďarska,“ povedal Norbert Varga, odborný referent združenia.

Ako ďalej vysvetlil, v aktuálnej prvej fáze projektu budú deti učiť hre na sláčikových nástrojoch. „Ak bude záujem dostatočne veľký, rozšírime výučbu o gajdy a ďalšie tradičné dychové nástroje.“

Zaujímavosťou je podľa jeho slov auditívna forma výučby, v rámci ktorej sa deti učia bez nôt.

Cezhraničná spolupráca

„Deti si ľudové melódie jednotlivých regiónov osvojujú len pomocou sluchu. Noty sa budú vyžadovať až v ďalšej fáze,“ dodal. Podľa slov Gábora Illésa, odborného referenta združenia, prostredníctvom občianskeho združenia Živá tradícia vykonáva svoju činnosť na Slovensku filiálka Siete Domu tradícií (Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia), ktorá úzko spolupracuje s budapeštianskym Domom tradícií (Hagyományok Háza).

„V Maďarsku je najväčšou štátnou ľudovoumeleckou a kultúrno-osvetovou inštitúciou v oblasti vzdelávania, výskumu a osvetovej činnosti. Bola založená pre zachovanie ľudovej kultúry a dedičstva v celej Karpatskej kotline,“ vysvetlil Illés.

Ako ďalej doplnil, poslaním združenia je aplikovať metódy budapeštianskej inštitúcie vo výskumoch a vzdelávaní v jednotlivých odvetviach ľudovej kultúry Maďarov žijúcich na Slovensku.

„Hlavnými piliermi našej činnosti sú výchovné a vzdelávacie aktivity, informačné a dokumentačné aktivity a organizovanie odborných podujatí, workshopov a festivalov na južnom Slovensku,“ uzavrel.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24.sk