Ľubomíra Karmanová Správy

Vrch opradený povesťami inšpiroval aj básnikov: Maginhrad je lákadlom pre turistov nielen z nášho regiónu

Vrch Maginhrad je opradený povesťami a spomína sa aj v básňach. 430 metrov vysoký vrch sa stal inšpiráciou pre diela štúrovského básnika Jána Bottu Povesť Maginhradu a Báj Maginhradu. Obe básne vychádzajú zo starších ľudových rozprávok a povestí.

Ilustračný obrázok k článku Vrch opradený povesťami inšpiroval aj básnikov: Maginhrad je lákadlom pre turistov nielen z nášho regiónu
Zdroj: TASR

Vrch Maginhrad nad obcou Nižný Skálnik v okrese Rimavská Sobota síce nepatrí medzi najznámejšie slovenské kopce, ale viažu sa k nemu viaceré ľudové povesti a inšpiráciou bol aj pre štúrovského básnika Jána Bottu. V básni Povesť Maginhradu Botto opísal príbeh kňažnej Magy, ktorá dala pri obliehaní hradu z kopca spustiť veľký okrúhly peceň chleba, aby si nepriatelia mysleli, že obrancovia majú prebytok zásob.

Druhé dielo, Báj Maginhradu, približuje starú legendu, podľa ktorej v kopci spí vojsko rytierov v plnej zbroji. Tí majú prísť krajine na pomoc vo chvíli, keď jej bude najťažšie. Rytieri musia každý rok v deň Nanebovstúpenia Pána piť Kristovu krv z kalicha, ktorá sa v ňom vždy sama od seba doplní. Keď raz kalich zostane prázdny, bude to pre nich znamenie, že majú vytiahnuť do boja.

Po stopách Maginhradu

Tieto mýty a legendy má návštevníkom Maginhradu sprostredkovať náučný chodník s 12 zastávkami. „Bude sa volať Po stopách Maginhradu a povedie z Vyšného Skálnika až na vrchol kopca a späť. Celý okruh bude mať 6,5 kilometra,“ povedala Miroslava Vargová, manažérka Miestnej akčnej skupiny Malohont, ktorá výstavbu chodníka realizuje.

"V súčasnosti sú osadené drevené konštrukcie na informačné tabule a niektoré drevené plastiky. Na každej tabuli bude aj časť ľudovej povesti o Maginhrade, ale budú tam tiež úryvky z diel Jána Bottu, ktoré sa týkajú tejto oblasti,“ prezradila manažérka.

Náučný chodník hotový onedlho

Návštevníkov náučným chodníkom symbolicky prevedie stredoveká postava Bedára, ktorá im na jednotlivých tabuliach postupne vyrozpráva príbeh tohto pamätného miesta. Socha Bedára, drevená plastika kalicha, z ktorého rytieri podľa povesti pijú krv, vrátane 16 – metrovej rozhľadne už na vrchu nájdete, ďalšie budú pribúdať. „Predpokladám, že v hrubej forme by náučný chodník mohol byť hotový na jeseň," uviedla Vargová.

V stredoveku na Maginhrade stál hrad „Nadzemné múry ani konštrukcie hradu nie sú zachované, predpokladá sa, že bol skôr drevenej konštrukcie a mal charakter strážneho hrádku alebo tvrdze. Podľa všeobecných údajov, uvádzaných v literatúre, hrad Maginhrad zanikol už v období 15. storočia,“ uviedol archeológ Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote Alexander Botoš.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM