Jakub Forgács Správy

Zaujímavé zistenia z Banskobystrického kraja: Prečo ubúda chrípky a respiračných ochorení?

Výskyt respiračných a chrípkových ochorení v Banskobystrickom kraji opäť klesol. Podľa epidemiológov za to môže viacero faktorov.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavé zistenia z Banskobystrického kraja: Prečo ubúda chrípky a respiračných ochorení?
Zdroj: pixabay.com , pixabay.com / CC0 1.0

Kým uplynulý týždeň analýza hlásení detských aj praktických lekárov v Banskobystrickom kraji (BBSK) ukázala vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) ako aj chrípky a jej podobných ochorení (CHPO), v 42. kalendárnom týždni je trend opačný. Výskyt ARO je nižší o 37 percent a výskyt CHPO sa v medzitýždňovom porovnaní znížil až o 83 percent. Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová so slovami, že v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je výskyt týchto typov ochorení v populácii obyvateľstva BBSK nižší v prípade ARO 37 percent a CHPO o 42 percent.

Kolísavý vývoj

„V porovnaní so 41. kalendárnym týždňom sa udržal na rovnakej úrovni počet komplikácií z akútnych respiračných ochorení,“ pokračovala hovorkyňa.

„Zápalové ochorenia horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (24 prípadov), zápalmi stredného ucha (sedem) a nevyskytol sa ani jeden prípad zápalu pľúc. Najviac komplikácií sa vyskytlo vo vekovej skupine detí základných škôl, najmenej medzi najmenšími deťmi od 0 do 5 rokov,“ uviedla Tolnayová.

Za kolísavým vývojom chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, ako aj chrípky a jej podobných ochorení, je podľa jej slov viacero faktorov – od počtu hlásiacich lekárov až po počasie. Podstatné však je, že za týmto aktuálnym výskytom sú ešte stále také typy vírusov, ktoré nespôsobujú ťažký priebeh ochorení.

Najviac medzi seniormi

Ako ďalej spomenula Tolnayová, v 42. kalendárnom týždni na základe analýz z hlásení 58 percent lekárov pre deti a dorast a 48 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých, evidoval bystrický RÚVZ 2626 chorých na ARO, čo reprezentuje chorobnosť takmer 790 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. „Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 47 prípadoch, čo je chorobnosť vyše 14 osôb na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni,“ doplnila.

Najvyšší počet chorých na ARO je podľa jej slov v okrese Zvolen, Rimavská Sobota, Revúca, Žiar nad Hronom a Žarnovica. Na chrípku a jej podobné ochorenia je najvyšší počet pacientov v okrese Poltár. „Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu seniorov a ekonomicky aktívneho obyvateľstva od 20 do 59 rokov,“ poznamenala Tolnayová.

Význam očkovania

V súvislosti s vývojom chorobnosti odborníci upozorňujú, že sa blíži ideálny čas na zaočkovanie, ktorý začal v prvých októbrových dňoch a trvá minimálne do konca novembra. „Svojho praktického lekára by mali už navštíviť hlavne rizikové skupiny obyvateľstva – pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, diabetici, onkologickí pacienti a ľudia s chronickými pľúcnymi chorobami, či tehotné ženy,“ dodala Tolnayová.

Epidemiológovia však zdôrazňujú, že v čase pandémie nového koronavírusu by sa malo dať zaočkovať čo najviac aj zdravých ľudí.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie