Michaela Mozolányová Správy

Zrúcanina Divín púta stále viac pozornosti: Hradní páni s ním majú veľké plány, pozrite detaily!

Obnova hradu Divín, ktorý sa nachádza v okrese Lučenec pokračuje treťou časťou prvej etapy v záchrane tohto národného kultúrneho dedičstva. Hrad vypálil v roku 1683, no teraz ho čakajú veľké zmeny.

Ilustračný obrázok k článku Zrúcanina Divín púta stále viac pozornosti: Hradní páni s ním majú veľké plány, pozrite detaily!
Zdroj: TASR

Poradu pamiatkarov a historikov plánuje v najbližších dňoch zvolať samospráva obce Divín v okrese Lučenec, aby sa dohodli na ďalších prácach pri obnove hradu Divín. Ako povedal starosta obce Ján Koza, na hrade, ktorý v roku 1683 vypálili, by chceli niektoré časti znova zastrešiť a vybudovať tam aj vyhliadkové terasy.

„Pokračujeme treťou časťou prvej etapy v záchrane tohto národného kultúrneho dedičstva. Tento rok sme zamestnali 18 pracovníkov prostredníctvom úradu práce. Pre problémy s počasím sme však museli improvizovať a týmto ľuďom dať náhradnú prácu. Na hrade sa totiž pri zabezpečovaní zvetraných hradných múrov pracuje aj vo výškach 12 až 15 metrov," povedal Koza.

Dokončenie sa ťažko sa odhaduje

Horná časť hradu je v súčasnosti pre turistov neprístupná. „V septembri by sme chceli zvolať poradu všetkých zainteresovaných, kde si povieme o komplexnom zameraní sa na dokončenie a úpravu hradu tak, aby bol prístupný verejnosti. Hovoriť chceme aj o tom, kde sa dá urobiť zastrešenie,“ povedal.

Majú pritom podľa jeho slov vytipované už niektoré časti a hrad im ešte ukáže svoju tvár, keď sa odkryjú zavalené časti. „Ťažko sa odhaduje, kedy by sme to boli schopní dokončiť. Záleží najmä na peniazoch. Tento rok sme napríklad žiadali o 72.000 eur, dostali sme však len 22.000 eur. Aby sme mohli pokračovať, z rozpočtu obce sme vyčlenili 23.000 eur. Predpokladám, že do troch rov by sme mohli dostať hrad do takého stavu, aby sme tam mohli pustiť návštevníkov," dodal starosta Divína.

Turisti majú zvýšený záujem

Napriek obmedzeniam zaznamenali na hrade najmä stavbári zvýšený záujem turistov. Potvrdil to odborný pracovník Ján Jamnický. „My sme tu počas pracovných dní, pričom turisti chodia najmä počas víkendov. Môžem však povedať, že v porovnaní s minulým rokom ich túto sezónu prišlo možno dva- až trikrát viac. Určite tomu napomáha to, že sa o hrade hovorí. Keď sa tu zastavia, zaujímajú sa predovšetkým o históriu. My im v rámci svojich možností aj niečo povieme, upozorníme ich na zaujímavosti, ktoré sa objavili či už počas rekonštrukcie, alebo počas archeologického prieskumu a takto sa snažíme tento náš hrad propagovať," doplnil Jamnický.

Hrad Divín bol postavený na prelome 12. a 13. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. Po zmene viacerých vlastníkov a stavebných úpravách ho v roku 1575 dobyli Turci a okupovali ho až do roku 1593. Naspäť ho získalo kráľovské vojsko spolu s Bálintom Balašom. Hradu sa stali osudnými lúpežné výčiny jeho majiteľa Imricha Balašu, v roku 1683 ho cisárske vojská dobyli a podpálili.

Obnova hradu Divín pokračuje
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie